Gülüş tasarımı, hastanın beklenti ve taleplerine göre şekillenen ve gülüş sırasında dişlerin estetik görünmesini sağlayan bir tedavidir.
Gülüş Tasarımı Aşamaları
Gülüş tasarımı, dişeti özellikleri, dudak yapısı, dişin boy uzunluğu ve bunların uyumuna dikkat edilerek yapılır. Diş yapısı ve dişlerin sıralanma şekli baz alınarak hastanın ihtiyaç duyduğu tedaviler yapılır. Gülüş tasarımı aşamaları şöyledir:
Hastanın nelerden rahatsız ya da şikayetçi olduğu dinlenir. Hastanın diş yapısı incelenerek çapraşık dişler olup olmadığı ya da gülüş sırasında görünen dişlerde estetik bir problem olup olmadığı incelenir.
Hastaya gerekli durumlarda ortodonti tedavileri, zirkonyum diş kaplama ya da implant tedavisi yapılması gerekebilir.
Hastanın yüzü, diş ve dudakları baz alınarak gülüş sırasında dişlerin görünümün nasıl olacağı dijital ortamda çizilir.
Gülüş çizimleri ile ilgili olarak hastaya uygulanacak tedaviler hakkında bilgi verilir ve hastanın hangi tedavileri tercih edeceği belirlendikten sonra tedavi aşamasına geçilir.
Ortodonti tedavisi, kaplama tedavisi ya da diğer diş tedavileri uygulandıktan sonra beyazlatma tedavisi de yapılabilir.
Gülüş tasarımı ortodonti tedavisi ya da implant tedavisine ihtiyaç duymayan hastalar için 2-15 gün içerisinde tamamlanabilir.
Gülüş Tasarımı Sonrası
Gülüş tasarımı, ortodonti tedavilerine ihtiyacı olmayan ve diş eksiği bulunmayan hastalar için tartarların temizlenmesi ve dişlerin beyazlatılmasıyla yapılabilir. Bununla birlikte diş törpüleme, kırıkların düzeltilmesi gibi tedaviler de uygulanır. Eğer hastalarda diş eksikliği ya da diş çapraşıklığı varsa bunlar için de tedavi uygulanması gerekebilir. Gülüş tasarımı sonrasında değişimler şöyledir:
Kişinin yüzü ve dudaklarıyla uyumlu bir gülüş elde edilir.
Dişetleri daha sağlıklı görülür.
Diş kırıkları düzeltilmiş olur ve varsa ön dişlerdeki dolgu daha estetik şekilde düzenlenir.
Dişlerdeki tartar ve sararmalar ortadan kalkar.
Estetik görünen ve dikkat çeken bir gülüş elde edilir.
Gülüş tasarımı yapıldıktan sonra sararma ve tartar oluşumuna karşı ağız ve diş bakımına dikkat edilmesi gerekir. Düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanımı, dişlerin beyazlığını korumasını sağlayacağı gibi, özgüveni yüksek ve dikkat çekici bir gülüş sağlar.

Leave a Reply

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com