Gülüş tasarımı, diş ve dişetleri yapısının çeşitli nedenlere bağlı olarak bozulması sonucu; dudak, diş ve yüz yapısının estetik açıdan daha iyi bir görünüme kavuşmasını sağlayan tedaviler bütünü olarak adlandırılabilir. Multidisipliner bir yaklaşımla gerçekleştirilen gülüş tasarımında, hastanın gereksinimlerine göre farklı tedavilerin uygulanması gerekebilir.
Gülüş tasarımı ile hastaların gülüş sırasında diş ve diş eti görünümünün hastanın taleplerine ve ihtiyaçlarına göre yeniden yapılandırılması amaçlanır. Hastanın yüz hatları, yaşı ve dudak yapısı baz alınarak gülüş sırasında dişlerin ve dişetilerinin nasıl görüneceği bilgisayarlı çizimlerle belirlendikten sonra tedavi aşamasına geçilir.
Gülüş Tasarımında Hangi Tedaviler Yapılır?
Hastaya uygulanacak tedaviler, ağız ve diş yapısına, hastanın beklentilerine ve genel ağız ve diş sağlığına göre değişiklik gösterir. Ortodontik diş problemleri olan hastalarda tedavi süreci daha uzun ve farklı şekilde işleyebileceği gibi, yalnızca bir dişi ile ilgili tedaviye ihtiyacı olan hastalarda tedavi kısa sürede tamamlanabilir. Gülüş tasarımı kapsamında uygulanan tedaviler şöyledir:
Çürük dişlerin tedavisi,
Diş eti hastalıklarının tedavisi,
Diş temizleme uygulaması,
Gingivektomi,
Diş beyazlatma tedavileri,
Eksik dişler için implant tedavisinin yapılması,
Zirkonyum kaplama,
Ortodonti tedavileri
Hastanın estetik beklentileri ile ağız ve diş sağlığı kapsamında ihtiyaç duyduğu tedaviler belirlendikten sonra gülüş tasarımı için planlama yapılır. Hastanın diş ölçüsü alındıktan sonra modelleme yapılarak gülüş tasarımı yapıldıktan sonra hastanın gülüş anında dişlerinin ve dişetlerinin nasıl görüneceği belirlenmiş olur. Bilgisayar destekli programlarla hazırlanan modellemeler sonucunda hastanın beklentileri doğrultusunda gülüş tasarımı yeniden gözden geçilir ve fikirleri alınarak tedavilere başlanır.
Ortodonti tedavisinin gerekli olmadığı durumlarda diş etlerindeki düzey bozuklukları giderilerek varsa çürük dişlerin tedavisi yapılır. Zirkonyum kaplama ya da metal destekli porselenler kullanılarak diş tedavileri yapılabileceği gibi; diş eksiği bulunan hastalar için de implant tedavisi uygulanır. Eğer hastanın bu tedavilere ihtiyacı yoksa diş temizleme ve beyazlatma uygulamaları ile estetik kompozit dolgu tedavileri yapılabilir.
Gülüş tasarımı uygulaması sonrasında hastanın özgüveni daha yüksek bir gülüşe sahip olması sağlanır; ağız ve diş sağlığı ile ilgili problemler giderilmiş olur.

Leave a Reply

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com